Cell | 021 707 783
Email | [email protected]

The Ballet Academy

Come and be inspired by the joy of dance

Private Lessons


Please book Lessons through email to Miss Toni ([email protected]).  Please note they are not confirmed until your child's name is entered below.

**Please note: You may be asked to release your private lesson if you are not entered into the closest competition, but only if necessary.


***Please note: The 15 minute private lesson slots are for established dances only. The students will run their dance through twice, and receive notes. These lessons cost $15 each.


**** Please remember to bring your $25 per 25 minute (5 minute changeover), or $15 per 15 min private lesson in a named envelope. Thank you****


Private Lessons Term 1

WEDNESDAY LESSONS with Miss Melissa


26th February 

8.00pm - 8.25pm -  Sophie Howe 


4th March 

8.00pm - 8.25pm - Michaela Cameron (Classical) 


11th March 

8.00pm - 8.25pm - Sophie Howe (Classical) 


18th March 

8.00pm - 8.25pm - Michaela Cameron (Classical) 


25th March 

8.00pm - 8.25pm - 


1st April 

8.00pm - 8.25pm - 


8th April 

8.00pm - 8.25pm - 

FRIDAY LESSONS with Miss Jess


28th February 

3.15pm - 3.45pm -  Ivy Moore 


6th March 

3.15pm - 3.45pm -  Emily Snowdon (Musical Theatre)


13th March 

3.15pm - 3.45pm -  Vibeke Sivertsen (Barefoot)  


20th March 

3.15pm - 3.45pm -  Ruby Hooper 


27th March  

3.15pm - 3.45pm -   Vibeke Sivertsen (Barefoot) 


3rd April 

3.15pm - 3.45pm -  Ruby Hooper 

_________________________________________________________________

SATURDAY LESSONS with Miss Jess

29th February 
5.00pm - 5.25pm - Tamison Soppet & Evie James (Duo) 
5.30pm - 5.55pm  - Tess Manners (Barefoot) 

7th March 
5.00pm - 5.25pm - Summah Hooper 
5.30pm - 5.55pm  - Tess Manners (Barefoot) 

14th March 
5.00pm - 5.25pm -  Cerys McGuinniety (Musical) 
5.30pm - 5.55pm  -  Tess Manners (Barefoot) 

21st March 
5.00pm - 5.25pm - Summah Hooper 
5.30pm - 5.55pm  - Tess Manners (Barefoot) 

28th March 
5.00pm - 5.25pm - Tess Manners (Barefoot) 
5.30pm - 5.55pm  - Emma Austin

4th April 
5.00pm - 5.25pm - Summah Hooper 
5.30pm - 5.55pm  -  Cerys McGuinniety (Musical) 

11th April  
5.00pm - 5.25pm - Tamison Soppet & Evie James (Duo) 
5.30pm - 5.55pm  - Tamison Soppet (Contemporary) 

SUNDAY LESSONS with Miss Melissa/Miss Laura

23rd February 
9.00am - 9.25am - Sophie Howe (Classical) 
10.30am - 11.30am - Kalinka team 
12.45pm - 1.30pm - Krakowiak team 
1.30pm -  1.55pm - Tamison Soppet (Variation) 
2.00pm - 2.25pm - Sophie Howe (Contemporary) 
2.30pm -  2.55pm - Tamison Soppet (Classical)
3.00pm - 3.25pm -  Sophie Howe (Barefoot)
3.30pm - 3.55pm -  Tess Manners (Barefoot) 
4.00pm - 5.00pm - Vita team
5.00pm - 5.25pm - Cerys McGuinniety (National Character) 

1st March
9.00am - 9.25am - Genevieve Slater (Classical) 
10.30am - 11.30am -  Allegretto Grazioso team 
12.45pm - 1.30pm -  Contemporary team #1
1.30pm -  2.15pm -  Contemporary team #2
2.15pm - 2.40pm - Tamison Soppet (Lyrical)  
2.45pm - 3.10pm -   Hannah Hollier (Classical)
3.15pm - 3.40pm - Tamison Soppet (Classical) 
3.45pm - 4.10pm -  Contemporary team #1
4.15pm - 5.00pm -  Contemporary team #2

8th March
9.00am - 9.25am - Tamison Soppet 
10.30am - 11.30am - Kalinka team 
12.45pm - 1.30pm - Krakowiak team
1.30pm -  1.55pm - Tamison Soppet (Variation) 
2.00pm - 2.25pm - Tess Manners (Barefoot)
2.30pm -  2.55pm - Emily Snowdon (Jazz) 
3.00pm - 4.00pm -  Prayer in the Night team  
4.00pm - 5.00pm - Vita team

15th March  
9.00am - 9.25am - Sophie Howe (Barefoot) 
10.30am - 11.30am - Contemporary team
12.45pm - 1.30pm - Allegretto Grazioso team 
1.30pm -  2.15pm - Prayer in the Night team 
2.15pm - 2.40pm - Tamison Soppet (Barefoot)
2.45pm - 3.10pm - Hannah Hollier (Classical)
3.15pm - 3.40pm - Tamison Soppet (Contemporary)
3.45pm - 4.10pm - Ivy Moore (Classical) 
4.15pm - 5.00pm - Charlotte Brewster 

22nd March 
9.00am - 9.25am - Sophie Howe (Classical) 
10.30am - 11.30am - Kalinka team 
12.45pm - 1.30pm - Krakowiak team
1.30pm -  1.55pm - Sophie Howe & Michaela Cameron (Duo)
2.00pm - 2.25pm - Emily Snowdon (Jazz)
2.30pm -  2.55pm - Charlotte Brewster 
3.00pm - 3.25pm - Ivy Moore (Barefoot)  
3.30pm - 3.55pm -  Genevieve Slater (Classical) 
4.00pm - 5.00pm - Vita team

29th March 
9.00am - 9.25am -  Emily Snowdon (Jazz)
10.30am - 11.30am - Contemporary team
12.45pm - 1.30pm - Allegretto Grazioso team 
1.30pm -  2.15pm - Prayer in the Night team 
2.15pm - 2.40pm -  Tamison Soppet (Lyrical) 
2.45pm - 3.10pm - Uprising Trio 
3.15pm - 3.40pm - Genevieve Slater (Classical) 
3.45pm - 4.10pm - Ivy Moore (Classical) 
4.15pm - 5.00pm -  Charlotte Brewster

5th April  
9.00am - 9.25am - Tamison Soppet (Barefoot) 
10.30am - 11.30am - Kalinka team 
12.45pm - 1.30pm - Krakowiak team
1.30pm -  1.55pm - Tess Manners (Barefoot) 
2.00pm - 2.25pm -  Cerys McGuinniety (National Character) 
2.30pm -  2.55pm - Sophie Howe & Michaela Cameron (Duo) 
3.00pm - 3.25pm - Ivy Moore (Barefoot)  
3.30pm - 3.55pm -  Sophie Howe (Classical) 
4.00pm - 5.00pm - Vita team

12th April  
9.00am - 9.25am - Sophie Howe (Barefoot) 
10.30am - 11.30am - Contemporary team
12.45pm - 1.30pm - Allegretto Grazioso team 
1.30pm -  2.15pm - Prayer in the Night team 
2.45pm - 3.10pm - Uprising Trio
3.15pm - 3.40pm - Tamison Soppet (Classical) 
3.45pm - 4.10pm - Sophie Howe (Classical) 
4.15pm - 5.00pm - 
Charlotte Brewster